Mandag denne uken ble det bekreftet at et dødsfall i Buta skyldtes Ebola. En person som hadde kommet fra naboprovinsen, døde på sykehuset i Buta. Personen hadde vært innom andre helsesenter før sykehusinnleggelsen, og man frykter at flere har blitt smittet.
Ebola-viruset som har herjet i Øst-Kongo siden tidlig i vår, kalles Bundibugyo, og er mindre vanlig enn andre virus som forårsaker Ebola.
Det blir sagt at det sprer seg tre ganger raskere enn utbruddet i Vest-Afrika i 2014, og at dødeligheten har gått opp fra 20% til 46%. Nesten 5000 personer er registrert smittet.
I juli startet utprøvingen av to nye medisiner i de hardest rammede områdene i øst. De håper disse kan redusere dødeligheten. Samtidig meldes det om at to typer vaksiner, som er spesielt utviklet for dette viruset, blir testet for første gang.
Vi håper det er mulig å avgrense smitten som nå har kommet til Buta.
På gudstjenestene snakker de om hvordan folk skal beskytte seg mot sykdommen, og lederen for et av de NORAD-finansierte prosjektene har vært på radioen og snakket om forebygging. Også i kirkene blir dette snakket om, og folk blir bedt om å vaske hendene så ofte som mulig.
Vi holder tett kontakt med baptistkirken i Nord Kongo, og vi er klar til å bistå økonomisk dersom det skulle bli behov.
Ønsker du å støtte misjonen i Kongo så gå til denne siden
