Av Roger Dahl
Bildet er fra tiden etter terrorhandlingene 22. juli 2011 og tatt ved minnestedet som ble etablert på Bragernes torg i Drammen.
77 mennesker mistet livet under terrorangrepene i Norge 22. juli 2011. Åtte personer ble drept i bombeangrepet i Regjeringskvartalet i Oslo, mens 69 personer ble drept under massakren på Utøya i Hole kommune. Det er 77 mennesker som ble frarøvet livet. Mange av ofrene var tenåringer eller unge voksne, som omkom fordi terroristen ut fra et høyreekstremt, rasistisk og islam fiendtlig ideologisk grunnlag gjennomførte sine handlinger.
Målet hans var å ramme Arbeiderpartiet, som han mente la til rette for muslimsk innvandring, og å skape frykt for å endre det norske samfunnet. 15 år senere er terroristens tankegods fortsatt til stede i ytterliggående høyreekstreme politiske miljøene. Det er det verdt å stå opp for, og markeringen 22. juli hjelper oss til det.
Økende spor av rasisme
Pinseleder Øystein Gjerme tok i en tale under sommerstevnet i Sarons Dal opp utfordringen han ser med en økende rasisme i kristne kretser. Det er utfordrende og skremmende. Og det er ikke bare i kristen sammenheng, men i hele samfunnet at vu finner sporene av rasisme og rangering av mennesker, enten den gir seg uttrykk i forakt og frykt for islam og muslimer, det er vurdering av mennesker basert på hudfarge, etnisitet, legning m.m. Terrorhandlinger som 22. juli 2011, eller 25. juni 2022 under Pride-markeringen aksepterer vi selvfølgelig ikke. Derfor må vi stå opp mot kreftene som leder til slike handlinger.
Ikkevoldsprisen
Noe som var bakgrunn for å gi Ikkevoldsprisen 2023 til Demokrativerkstedet på Utøya. Målet for Demokrativerkstedet er å styrke ungdoms kunnskap om terrorangrepet 22. juli 2011, slik at de anerkjenner at demokratiet ikke kan tas for gitt og at de engasjerer seg for en demokratisk kultur.
I 2026 gikk Ikkevoldsprisen til Dialogpilotene, som i en verden der uenighet stadig oftere ender i polarisering og stillingskrig, bidrar Dialogpilotene i et arbeid som gir unge mennesker erfaring med å stå i konflikt uten at det bryter ned tillit eller fredelig samspill.
I forbindelse med tildelingen til Demokrativerkstedet sa priskomiteen:
"... I tillegg vil komiteen løfte fram helheten i arbeidet for å hegne om demokratiet, slik det forvaltes av Utøya, med samarbeidspartnerne Wergelandsenteret og 22. juli-senteret. Minnet om den grusomme terrortragedien 22. juli 2011 forvaltes nettopp her. ..."
At storsamfunnet marker 22. juli hjelper oss alle til å ta vare på det norske samfunnet; på demokratiet, menneskeverdet og likeverdet, som terroristen forsøkte å bekjempe.
La oss aldri glemme, la oss handle!
