Bibellesning
Johannes 14, 13-14
Og det dere ber om i mitt navn, vil jeg gjøre, så Faderen skal bli æret gjennom Sønnen. Dersom dere ber meg om noe i mitt navn, vil jeg gjøre det.
Koble på
Jesus har invitert oss med i sitt store prosjekt med å vise Guds kjærlighet, forløsning og fred midt i en urolig verden. I Johannes 14 sier Jesus noe utrolig: «det dere ber om i mitt navn, vil jeg gjøre» Hva kan det bety? Det handler ikke om å manipulere resultater eller få alt vi vil ha. Jesus er ikke som ånden i flasken. Det handler om å koble vårt hjerte, vilje og tanke med hans. Oppfordringen er å spørre hva jeg kan ære Gud med i dag?
Koble inn
Likevel er dette vanskelig å forstå. Hva med bønnene som ikke blir besvart? Hva med lidelse og sorg? Hva med de stundene med stillhet når det føles som om Gud ikke er meg nær? Disse spørsmålene er gyldige, og til og med Jesus kjempet med dem i Getsemane. Paulus ba også tre ganger om at lidelsen hans skulle fjernes, og svaret var tilsynelatende nei. Men i begge tilfeller, selv om det var smerte, var Guds nåde til stede. Poenget er at smerte er en del av livet, men det er også Guds nåde og godhet. Noen ganger er Guds svar ja, noen ganger er det ikke ennå, og noen ganger er det nei, men alltid er han til stede og arbeider i meg.
Koble til
Så vi fortsetter å spørre i Jesu navn. Ikke bare for alt på min bønneliste, men for tålmodighet, fred og glede. Vi ber om mot til å elske, om styrke til å holde ut og om visdom. Vi ber, ikke for kontroll, men for tilkobling. Fortsett å be, for Gud vil fortsette å virke.
