Første uke av fasten, onsdag

Bibellesning:

Evangeliet etter Matteus 7, 7-12.
Be, så skal dere få. Let, så skal dere finne. Bank på, så skal det lukkes opp for dere. For den som ber, han får, og den som leter, han finner, og den som banker på, skal det lukkes opp for.
Eller hvem av dere vil gi sønnen sin en stein når han ber om brød, eller gi ham en orm når han ber om en fisk? Når selv dere som er onde, vet å gi barna deres gode gaver, hvor mye mer skal ikke da deres Far i himmelen gi gode gaver til dem som ber ham!

Koble på: 

Er det noe du er engstelig for å be Gud om? Noen ganger holder vi tilbake våre spørsmål, eller det å snakke med Gud fordi vi er redde for å bli desillusjonert. Dette kan komme av en feil oppfatning om hvem Gud er, eller det kan komme fra våre tidligere skuffelser.

Koble inn: 

Jesus lærer i dette avsnittet at Gud er som en kjærlig forelder. Gud vil at vi skal legge frem for Han det vi tror er til vårt beste. Dette bibelavsnittet sier ikke at vi på magisk vis vil få alt vi ber om, men fremhever i stedet at Gud alltid vil gi oss det som er gunstig for oss. I likhet med en far eller mor som gir barnet grønnsaker når det ber om godteri, er ikke Guds svar til oss og være som «ånden i lampen» som innvilger alle våre ønsker. Denne typen overgivelse kommer i tillit til at Gud bryr seg om oss, vet best og sørger for oss.

Koble til: 

Gud, som er kjærlighet, ønsker å høre alle dine håp, spørsmål og ønsker. Må vi lære å be, slik at vi åpner oss for Guds vilje og overgir alt til Han.

Les også:

Powered by Cornerstone