Av Roger Dahl
Flere hundre sluttet opp om gravferden fra Gjøvik kirke til Hunn kirkegård. I den mange minneordene, både i kirken og i minnesamværet, ble Bjørn Olav Hansens rike tjeneste i så mange ulike sammenhenger løftet opp, ikke minst hva bønneengasjementet fikk betyr. Generalsekretær Bjørn Bjørnø understreket i sitt minneord at selv om Bjørn Olavs bønner her på jorden har stilnet, vil betydningen av dem likevel vare. Avisen Dagen har en lengre reportasje fra gravferden. Det er en + sak, og interesserte finner denne på nettsidene til Dagen.
Bjørn Olav Hansen har ledet Baptistkirken Norges bønnenettverk i mange år. Sammen med kona May Sissel har han vært ønsket som forkynner helt til det siste. Bare de to neste ukene hadde han avtaler med tre lokale baptistmenigheter om besøk. En tjeneste han strakk seg godt for å stå i med etterhvert betydelig helsemessige utfordringer.
Hansen har bakgrunn som journalist og informasjonsmedarbeider. Etter at han kom inn i Baptistsamfunnet tidlig på 1990-tallet har han vært pastor i Raufoss, Lillehammer og Brumunddal baptistkirker, og han har ledet vårt bønnenettverk gjennom mange år. Deltatt sammen med May Sissel som forbeder og sjelesørger på en lang rekke konferanser og besøkt mange lokale baptistkirker.
Illustrasjonsbildet er noen år gammelt, og er tatt da jeg for noen år siden fikk være med til Kristi Himmelfartskapellet, som Hansen fikk bygd opp i skogen ved Eina, ikke så langt fra Gjøvik, der familien holdt til.
Vi er takknemlig til Gud for hva Bjørn Olav Hansen har fått bety i vårt kirkesamfunn og i så mange andre sammenhenger. Vi lyser fred over Bjørn Olav Hansens gode minne og lar våre tanker og bønner hvile over may Sissel, barna og svigersønnen i disse dagene.
Hovedstyreleder Sten Sørensen og generalsekretær Bjørn Bjørnø har skrevet et felles minneord
